0%
Recyklace plastu
zpět
 
       

Průmyslová recyklace většiny plastů je poměrně jednoduchá. Velké množství firem připravuje z plastových odpadů suroviny do další výroby. S vytříděnými plasty se běžně celosvětově obchoduje. Jejich využitím při další výrobě dochází především k úsporám primární suroviny – ropy a šetří se místo na skládkách, kde by plasty ležely po mnoho let.

Dobře dotříděné jednodruhové plasty se mohou roztavit a nechat zchladnout v podobě malých peciček. Tyto pecičky se pak dále přidávají při výrobě stejného druhu plastů. Tomuto zpracování se říká regranulace.

Když máme více druhů plastu (hračky, kelímky, tuby, …), pak je můžeme nadrtit, zahřát a roztavenou hmotu vtlačit do forem. Tak můžeme vyrobit nový plot, zatravňovací dlažbu nebo třeba lavičku.

Plastové lahve, kterých je v plastovém odpadu nejvíc se zpracovávají tak, že se nejprve rozemelou na malé kousky. Rozemleté lahve se properou ve vodě. Víčka a etikety jsou lehčí než namleté lahve, takže se při proprání oddělí. Kousky lahví, kterým se říká vločky, se usuší. Z těchto vloček se mohou vyrábět umělá vlákna do spacáků, fleecové bundy nebo koberce.

U zašpiněných plastů nebo u plastů, které nelze recyklovat, se využije energie, kterou v sobě mají. Poslouží ve směsi s jinými látkami jako alternativní palivo ve spalovně nebo v cementárně. V cementárnách je možné spalovat některé odpady ze dvou důvodů: 1) dochází tam ke spalování za velmi vysokých teplot – nad 1000°C, 2) při pálení cementu dochází k chemickým reakcím, které neutralizují škodlivé látky. Doma se pálit plasty rozhodně nesmí!

Ahoj, jmenuji se Tonda Obal a mým koníčkem je vše, co se týká odpadů. Jsem rád, že jsi zavítal na mé stránky. Pokud se chceš dozvědět něco o třídění a recyklaci odpadu, tak jsi tu správně.