Odpadové hospodářství je propracovaný systém, který má svá pravidla. V rámci tohoto systému je daná hierarchie správného nakládání s odpady. Nejdříve se vytřídí a využije vše, co je potřeba, až zbytek, který nelze recyklovat putuje do zařízení na energetické využití odpadů nebo na skládky. Odpad, jehož vznik můžeme sami ovlivnit, se nazývá domovní odpad.
Už při nákupu můžeme ovlivnit množství odpadů, které doma vznikají. Opravdu musíme mít vše nejnovější a spoustu věcí na jedno použití? Na nákup si můžeme třeba vzít vlastní tašku a nepotřebujeme novou igelitovou. Dalším dobrým způsobem, jak omezit množství odpadu je např. kupování větších balení (místo tří malých zmrzlin ti rodiče mohou koupit jednu velkou ve vaničce, kterou sníš postupně.)
Ne vše je nutné vyhazovat, některé věci můžeme přímo využít k původnímu nebo podobnému účelu (např. zavařovací sklenice). Jiné věci dokáží upotřebit šikovní čeští kutilové. Zeptej se dědečka, co všechno dokázal z na první pohled nepotřebných věcí vyrobit! Věci, které fungují, ale koupili jsme si nové, můžeme dále nabídnout na charitu, do bazaru, nebo třeba přes inzerát na internetu.
Třídění a recyklaci odpadů se věnujeme na těchto stránkách nejvíce. Pouze správně vytříděné odpady se mohou dostat k dalšímu zpracování. Z vytříděného odpadu vznikají druhotné suroviny, které jsou použity jako materiál prodalší výrobu. Odpad je využit a stává se součástí nových výrobků.